2023 ANDOVER & DISTRICT HONEY SHOW RESULTS

                   

                         Class 1  Light Honey

                        10 entries              1st    John Read

                                                      2nd   Amanda Prideaux

                                                      3rd    Gillian Bird

                        Class 2  Medium Honey

                        11 entries              1st    Mike Withers

                                                      2nd   Paul Booth

                                                            3rd    Malcolm Briant

 

                        Class 3  Dark Honey

                       4 entries                 1st    Mike Withers

                                                      2nd   David Peart

                                                      3rd    Henri Brett

 

                      Class 4  Naturally Chrystallised Honey

                      5 entries                  1st    Malcolm Briant

 

                      Class 5  Soft Set Honey

                      7 entries                  1st    Alan Telfer

                                                      2nd   Mike Barrie

                                                      3rd    Jim Stuart

 

                       Class 6  Cut Comb   –   No entries

 

                       Class 7  Labelled for Sale

                        9 entries                1st    Alan Telfer

                                                      2nd   Jim Stuart

                                                      3rd    Andy Noble

 

                        Class 8  Mead

                         2 entries               1st    none

                                                      2nd   Paul Booth

                                                      3rd   David Peart

 

                         Class 9  Ginger Biscuits

                          5 entries               1st    Becca Hall

                                                       2nd   Becky Morley

                                                       3rd    Amanda Prideaux

 

                          Class 11  Honey and Raisin Scones

                           3 entries              1st    Amanda Prideaux

                                                       2nd   Henri Brett

                                                       3rd    Alan Telfer

 

                           Class 12  Photo/Drawing

                            6 entries              1st   Becky Morley

                                                        2nd  Gillian Bird

                                                        3rd   Amanda Prideaux

 

                            Class 13  Beeswax

                             6 entries              1st   Gillian Bird

                                                         2nd  Becky Morley

                                                         3rd   Amanda Prideaux

                            Class 14  Novice

                            1 entry                  1st   Andy Noble

 

                            Class 15 Tasting

                             8 entries              1st   Becca Hall

 

                                NOVICE CUP                ANDY NOBLE

                                HONEY TROPHY          ALAN TELFER

                                COOKERY CUP            AMANDA PRIDEAUX

                                JUBILEE CUP               BECKY MORLEY

                                MEMBERS CUP           AMANDA PRIDEAUX