Class 1: Light honey         1st Tom Salter
                                          2nd Jonathan Randall
                                          3rd Rob Hal

Class 2: Medium honey    1st Jonathan Randall
                                          2nd Rob Hall
                                          3rd Malcolm Briant

Class 3: Dark honey         1st Malcolm Briant
                                         2nd Tom Salter
                                         3rd

Class 4: Crystallised honey   1st Alan Summerfield
(natural granulation)              2nd Amanda Prideaux
                                              3rd Tom Salter

Class 5: Soft set honey   1st Jim Stuart
                                        2nd Ali Paxton
                                        3rd Mike Barrie

Class 6: Cut comb          1st Jonathan Randall
                                       2nd -
                                       3rd -

Class 7: Honey for sale  1st Jim Stuart
                                        2nd Jonathan Randall
                                        3rd David Baker

Class 8: Mead                 1st Rob Hall
                                        2nd -
                                        3rd -

Class 9: Honey & Raisin cake  1st Alan Summerfield
                                                  2nd -
                                                  3rd -

Class 10: Honey Flapjacks        1st Amanda Prideaux
                                                   2nd -
                                                   3rd -

Class 11: Sticky Honey Cakes  1st Amanda Prideaux
                                                  2nd Jim Stuart
                                                  3rd -

Class 12 Photo or Drawing       1st Jonathan Randall
                                                  2nd -
                                                  3rd -

Class 13: Bees Wax                 1st Becky Chadd
                                                  2nd Jim Stuart
                                                  3rd -

Class 14: Novice Class            1st David Baker
                                                 2nd Mandy Dunning
                                                 3rd -

Class 15: Honey Tasting         1st Andy Kingman
                                                 2nd Tom Salter
                                                 3rd David Baker

Honey Trophy, Classes 1 to 7         Jonathan Randall

Cookery Trophy, classes 9 to 13     Amanda Prideaux

Jubilee Cup, Class 14 & 15             Jonathan Randall

Novice Cup, Class 16                      David Baker

Members Cup – Best entry overall
Members Cup, overall winner of the best entry as decided by the judge went to Jim Stuart, awarded for the flavour of his soft honey.

Go to top